Хвости від Ірпеня до Антверпена разом з пасіями, чортесами та дітьми грандіозно відсвяткували 95-ліття куреня на ФаРоТоЗі в Родатичах.

Кожен ґоноровий пластун має пам’ятати хоча б дві дати з історії Пласту: дату складання Першої пластової присяги та день народження Великого Племені Лісових Чортів.

Ґонору у Лісових Чортів не бракує, тож з нагоди 95-ліття Великого Племені 26-27 серпня фаміліянти з усіх осередків України відвідали ФаРоТоЗ – Фамілійний Родинно-Товариський З’їзд. Це така неформальна, але дуже змістовна зустріч Лісових Чортів, їх пасій (дівчат), чортес (дружин) та дітей задля тіснішого співжиття між хвостами та їх близькими. Востаннє схоже дійство проходило в далекому 2012-му, коли автори цього тексту ще під триногу пішки ходили, а Лісові Чорти святкували 90 років.

“ФаРоТоЗ – в житті лісовочортівської братії подія завжди непересічна і надзвичайно важлива. Чортеси та пасії підступають до неї з певною обережністю, але і з інтересом. Фаміліянти з цікавістю очікують на мисткинь, чиїми руками були зроблені шнурики на капелюхи та кутасики, та з острахом чекають реакцію своїх обраниць на все дійство. Адже побачити 50-60 Лісових Чортів в одному місці в їх природньому середовищі – то не для слабких духом”, – каже Мефісто Старої Землі (курінний Лісових Чортів у Європі) ст. пл. Вадим Петрук, ЛЧ.

Цього року ФаРоТоЗ знову припав на ювілей Лісових Чортів. 95 років – вік солідний, а отже й свято мало б бути на такому ж рівні. Як відомо, найдужче Лісові Чорти святкують тоді, коли навколо – матінка природа. А позаяк багато хвостів їздять на юнацькі табори, то таборових умов їм уже цього літа вистачає ? Тож організатори дійства знайшли компроміс й запросили чортів з пасіями, чортесами й чадами до готельно-відпочинкового комплексу “Чарівна Долина”, що у с. Родатичі, Городоцького р-ну на Львівщині. Кожен Лісовий Чорт міг обрати спосіб ночівлі – готельний номер, котедж чи туристичний намет.

По хащах до комплексу пробиралися чорти з різних осередків – уже традиційно Львова, Івано-Франківська та Києва, а також хвости, що мешкають або навчаються за межами рідного краю. Так, приємно було зустріти старих друзів з Перемишля, Відня чи бельгійського Антверпена.

Урочисте відкриття святкування було особливим та унікальним для чортівських зібрань. Адже саме на ФаРоТоЗі чортеса чи пасія стоїть під час збірки по правий бік від чорта. Автори статті схожі трепетні моменти переживають уперше, тож неймовірно тішаться з такої традиції. На цьому ж відкритті товариство привітало іменинників Андрія Вахнія та Євгена Миколишина, день народження яких зробив забаву гучнішою, веселішою та змістовнішою.

“Таку оказію не обов’язково проводити кожного року, але вона є важливою частиною Фамілійного життя. Бо добре, коли брати-фаміліянти знаються між собою (особливо з інших країв) і так само між жінками і чадами. Що ж до організації, то одного дня Лісова Премудрість шепнула мені: “Всі люблять змагатись, то зроби їм змагання, де всі зможуть бавитись, і бісові діти також”, – розповідає про підготовку співорганізатор ФаРоТоЗу ст. пл. Маркіян Мандзюк, ЛЧ.

Святкування справді вийшло дуже активним – Чорти змагалися у футболі, волейболі, стрільбі з пневматичної зброї, дартсі та спортивному покері. Пасії, чортеси та діти вболівали за своїх рогатих, а іноді й самі брали участь в забавах. У післяобідню пору на всіх чортівських діток чекала теренова гра. Діти були в захваті, а мами й тати полегшено зітхнули на годинку ?

“ФаРоТоЗ, окрім можливості краще познайомитися з іншими чортами, чортесами та їх бісенятами, є ще гарною нагодою для кожної з нас краще зрозуміти своїх Чортів, спостерігати, як вони гуртуються навколо спільних ідей та цінностей, змагаються не для перемоги і тому стають справжніми переможцями, кепкують одне з одного і водночас поспішають стрімголов допомогти, побачити в них ту часом приховану у повсякденні життєрадісність, оптимізм, почуття гумору, і фамілійну єдність. Це було по-родинному тепло, і по-чортівськи весело”, – тепло згадує про вихідні ст. пл. прих. Марія Лисенко, чортеса Артема Жукова.

Персонал “Чарівної Долини” разом із молодими фаміліянтами забезпечили смачне частування. Усю суботу функціонувала “барна стійка”, де кожен охочий міг налити собі квасу. А недільного ранку організатори пригощали товариство велетенським святковим тортом з випеченим на ньому Лісовим Чортом і цифрою “95”. Втім, і без частування й спортивних змагів фаміліянтам було чим себе зайняти. Хтось купався в озері (де заборонено купатись), хтось знайомився з чортесами і пасіями, хтось бігав і розкладав тарілки з шашликом, динями й кавунами, а хтось пригадував юнацькі миттєвості. Усе легше пригадувалося з музикою – від моменту приїзду працювало “Радіо ФаРоТоЗ” з майже цілодобовою улюбленою чортівською музикою.

Прикрасила з’їзд вечірня ватра, котра пережила пообідні грози. Старі й молоді, пасії й чортеси, діти й немовлята – всі піддалися чару пісень та гітари. Найчастіше замовляли пісні якраз чортівські чада – тож починали ватру із “Отамана” та “Вампіра”, а продовжували Плачем Єремії, “Гадами” (Братами Гадюкіними – ред.) та фольклором.

“Зустріч із одним Чортом – це завше велике свято. А зустріч із цілою Фамілією в місці, де ще висить дух Захід Фесту (у серпні в с. Родатичі регулярно проходить фестиваль ZaxidFest – авт.) – це дійсно яскраве завершення фестивального літа. І ще шашлик був афігєнний”, – ділиться враженнями після першого ФаРоТоЗу ст. пл. вірл. Саша Петраускайте, СВ – пасія Тараса Іщика.

Ранок неділі розпочався смс-розсилкою “Сніданок о 10:00”. Вже під час трапези Чугайстер Старої Землі (друга людина в курені після Мефісто) Володя Литвин повідомив загал, що Племінна Рада Лісових Чортів відбудеться 7-8 жовтня. А тому попросив пасій і чортес відпустити хвостів ще на одні вихідні. А після них, шановні читачі, чекайте наступного допису про чортівські пригоди!